Náš tým

Kristina Frascaová

Jako malá holka jsem měla možnost zažít pár let alternativní školu na vlastní kůži. Tehdy hodně v plenkách a z dnešního pohledu to mělo ke svobodné škole daleko, ale i tak, první vlaštovka a pro mne skvělá škola bez známek a mocenského zacházení ze strany učitele.

Jako větší holka jsem pak šla studovat speciální pedagogiku (a o nějaký rok později management neziskovek), protože mi vždycky byli blízcí lidé, kteří to nemají v životě jednoduché. Pak na to navázaly manažerské pozice a nakonec i jiný obor, ale vždy výhradně tam, kde to mělo smysl, v neziskovém sektoru. Od dětského domova až po vedení kulturní organizace.

Školství mne dosud (nabízí se napsat naštěstí to současné klasické) minulo a začalo se mne týkat až ve chvíli, kdy se z holky stala maminka. Není mi jedno, jak jednou bude s mými dětmi někdo zacházet a jakých zranění se na nich může dopustit. Chci, aby se k nim chovali lidé s respektem a ohledem na jejich autonomii, schopnosti. Aby to byly sebevědomé, zralé osobnosti, schopné se rozhodovat o svém životě, aby za sebe cítily odpovědnost a nebyly to jen poslušné ovce, které se bojí, stydí nebo se neumí prosadit. A tohle právo mají všechny děti bez rozdílu.

Děti jsou prostě nejlepší a nejdůležitější lidi na světě.

Lucie Břečková

Přijde mi krásné, jak se lidé rozzáří, když mluví o věcech, které mají rádi. A věřím tomu, že je to oheň, který v sobě máme od dětství a září podle toho, kolik vzduchu a větru se mu v průběhu života dostává.

Ve svém profesním životě považuji za nejcennější zkušenost moct téměř deset let pracovat s rodinami s dětmi v nepříznivé životní situaci, kterým vnitřní oheň uhasínal nebo byl hašený. Kdy jsme se společnými silami snažili toto období zvládnout na cestě k novým příležitostem. Tato zkušenost mne učila úctě a respektu k jedinečnosti každého člověka bez ohledu na věk a ukazovala, kolik zdrojů, síly a přirozeného chtění v sobě každý člověk má. A že je svět pestrý a plný možností, když se rozhlédnete. Kromě studia sociální pedagogiky jsem proto prošla také psychoterapeutickým výcvikem a absolvovala výcvik videotréninku interakcí. Během svého působení v manažerské pozici v neziskové organizaci a následně ve společnosti poskytující manažerské programy vzdělávání jsem se jen ujistila, jak je po mne důležité při své práci vědět, že je smysluplná a tvořivá. Že v ní proudí vítr, který pomáhá lidem zářit. A přesně tak vnímám ScioŠkolu. V ní děti září.

Martina Jánišová

Jsem matka dvou dětí. Jsem vystudovaný ekotoxikolog a pedagog. Jsem člověk, co strašně nerad dělá hloupou, zbytečnou nebo polovičatou práci. Baví mě být s mladšími i staršími dětmi, vždycky je beru jako partnery, jako lidi, se vší různorodostí jejich osobností. Ráda s nimi něco objevuji, učím se, pozoruji, zažívám. V životě jsem cestovala, studovala, pracovala jako pedagog ve škole a v centrech environmentální výchovy, dělala hliněné omítky, hodně četla, plavila se po moři, často byla v přírodě, starala se o děti, organizovala akce hnutí Brontosaurus, sportovala, bavila se…

Děti ve ScioŠkole bych chtěla vést k toleranci, otevřenosti a nadšení z objevování světa.

Jana Točeva

Svůj život mám už od dětství propojen s cizími jazyky a moje profesní
zkušenosti se vždy kolem nich točily a jsou stále jeho hlavní esencí. Ráda
cestuji a zprostředkovávám komunikaci v různorodých prostředích, která mě
baví poznávat. V životě mám ráda nové výzvy a líbí se mi učit stále něco
nového, neustále se vzdělávat. Studovala jsem i pracovala v zahraničí,
vyzkoušela jsem si výuku všech věkových kategorií, od dětí předškolního věku
až po dospělé a vždy mé kroky vedly zpět k práci s dětmi. Ty mě jako bytosti
fascinují a nepřestává mě překvapovat jejich kreativita, touha po vzdělávání
a otevřenost. Při narození mých vlastních dětí se u mě otevřel nový obzor a
začala jsem s nimi znovu prožívat své dětství. Denně se od nich učím. Dávají
mi lekce jak být inspirativním, láskyplným, pozitivním, hodně trpělivým a
zodpovědným průvodcem jejich životem. Učíme se spolu život milovat a radovat
se z něj srze pohyb, tvoření, lásku k přírodě, k umění, k místnímu folklóru
a tradicím, které ctíme a v neposlední řadě k sobě samým. Ve stejném duchu
budu poznávat svět s i dětmi ve ScioŠkole.

Jakub Puškáš

Rodiče ve mně podporovali svobodu učení a sebeřízení. Známky u nás nikdy nehrály velkou roli. Mám za sebou dvě vysoké školy a dodnes čerpám ze studia mezinárodních vztahů i učitelství anglického jazyka. Na obou fakultách jsem měl štěstí na silné pedagogické vzory, které podporovaly moderní metody, kritické a kreativní myšlení, sebeřízení i spolupráci, tedy dovednosti, které jsou klíčové i ve ScioŠkole.
Je pro mne důležité být součástí silného týmu a jsem vděčný za to, že se s kolegy inspirujeme a že se o ně můžu v těžkých chvílích opřít. Kvalitu mé práce dál znásobuje skutečnost, že se čerpáme podporu ze silné sítě desíti ScioŠkol.
Děti připravuji na to, aby teď i v budoucnu žily spokojený život. Z mého pohledu je k tomu potřeba, aby neztratily chuť objevovat a byly spjaty jak s přírodou, praktickým životem (oprava, úklid, vaření…) tak i moderními technologiemi. Proto s dětmi rád prozkoumávám cokoli od brouků na louce, přes palačinky v kuchyňce až po ozoboty v IT.
Děti jsou pro mne partneři v dialogu i při řešení problémů. Hlídám se, abych nedělal práci za děti a neobíral je o příležitost plánovat či hledat řešení. Rád je podporuju i v tom, aby se nevzdávaly a vytrvaly v úsilí. Někdy je pro mne těžká udržet se nechat děti volit “slepé uličky”, ale učeni se z chyb a víra ve své rozhodnutí je cesta k jejich samostatnosti.
Angažmá na ScioŠkole je pro mne příležitost pomoci dětem rozvinout se a být jimi rozvíjen.